EgELiM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

EgELiM

Programlar Makina, kalıp, tesviye, bilgisayar

KapıAnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap
Haberler
En son konular
» ***HAYATIN İÇİNDEN-KAHVE MOLASI***
MAKINE / TESVIYE / KALIP ÖGRETMENI Icon_minitimeÇarş. 27 Ağus. 2008, 00:58 tarafından kartal

» <<< 98 Karikatür Selçuk Erdem >>>
MAKINE / TESVIYE / KALIP ÖGRETMENI Icon_minitimePtsi 25 Ağus. 2008, 11:23 tarafından egelim

» EFU İngilizce öğrenim seti 80 cd
MAKINE / TESVIYE / KALIP ÖGRETMENI Icon_minitimePaz 17 Ağus. 2008, 23:34 tarafından arslan

» TalkNow 15 Languages - Firmanın tüm dil eğitim cdleri (890 ytl değerinde)
MAKINE / TESVIYE / KALIP ÖGRETMENI Icon_minitimePaz 17 Ağus. 2008, 23:30 tarafından arslan

» Büyük İlk Okuma Yazma Eğitim Seti (22 VCD lik Dev Eser)
MAKINE / TESVIYE / KALIP ÖGRETMENI Icon_minitimePaz 17 Ağus. 2008, 23:27 tarafından arslan

» PLASTİK MALZEME
MAKINE / TESVIYE / KALIP ÖGRETMENI Icon_minitimeÇarş. 13 Ağus. 2008, 00:20 tarafından egelim

» ÖLÇME ve KONTROL
MAKINE / TESVIYE / KALIP ÖGRETMENI Icon_minitimeÇarş. 13 Ağus. 2008, 00:11 tarafından egelim

» HİDROLİK-PNÖMATİK
MAKINE / TESVIYE / KALIP ÖGRETMENI Icon_minitimeÇarş. 13 Ağus. 2008, 00:07 tarafından egelim

» İMALAT YÖNTEMLERİ
MAKINE / TESVIYE / KALIP ÖGRETMENI Icon_minitimeÇarş. 13 Ağus. 2008, 00:03 tarafından egelim

Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
Mart 2024
PtsiSalıÇarş.Perş.CumaC.tesiPaz
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
TakvimTakvim

MAKINE / TESVIYE / KALIP ÖGRETMENI

YazarMesaj
egelim
mareşal
mareşal
egelim

MAKINE / TESVIYE / KALIP ÖGRETMENI Empty
MesajKonu: MAKINE / TESVIYE / KALIP ÖGRETMENI   MAKINE / TESVIYE / KALIP ÖGRETMENI Icon_minitimeCuma 07 Mart 2008, 20:41

TANIM
Çalistigi egitim kurum ya da kurulu&thorn;unda; ögrencilere ya da yetiskinlere, makine/tesviye/kalip meslek alani ile ilgili egitim veren kisidir.
GÖREVLER
Makine/tesviye/kalip meslek alani ile ilgili hangi bilgi, beceri, tutum ve davranislarin, hangi yas düzeylerindeki ögrenci gruplarina, hangi yöntemlerle kazandirilacagi, MEB tarafindan onaylanan öğretim programlari ve ilgili mevzuatta belirtilmistir.
Makine / tesviye / kalip ögretmeni, bu program çerçevesinde;
- Egitim verecegi grubun düzeyine uygun bir çalisma plani yapar,
- Sorumlu oldugu atölye, laboratuar, islik vb. yerleri sürekli olarak egitime hazir durumda bulundurur. (Gerektiginde kullanilan alet ve makinelerin bakimlarini ve basit onarimlarini yapar.)
- Kendisine ayrilan ders saatlerinde çalisma planini uygulayarak ögrencilere alani ile ilgili bilgi ve beceri kazandirir,
- Ögrencilerin basarilarini degerlendirir, basariyi artirici önlemler alir,
- Egitici kol çalismalarinda görev alarak ögrencilerin yeteneklerini gelistirici etkinlikler düzenler,
- Ögrencilerin gelisimlerini izler, sorunlarinin çözümüne yardimci olur,
- isletmelerd uygulama yapan ögrencilerin çalismalarini izler, ilgililere rehberlik eder,
- Çevresindeki sanayi kuruluslari ile, isletmelerdeki gelismeleri izler, ihtiyaçlari saptar, bunlarin ö&eth;retim programlarina yansitilmasi için ilgililere önerilerde bulunur,
- Nöbetçi oldu&eth;u günlerde, okulun düzen ve disiplinini sa&eth;lamak üzere görev yapar,
- Sinif ögretmeni olarak, ögrencilerin alan ve ders seçmelerine yardimci olur,
yönetimle iliskilerini saglamaya çalisir.
KULLANILAN EGITIM MATERYALLERI - Alani ile ilgili meslek dersleri müfredat programi, yillik ve günlük çalisma planlari, not defteri, ders ve yoklama defterleri, ögrenci is takip formu, ders kitaplari, yardimci kitaplar,
- Makine / tesviye / kalip bölümü meslek dersleri ögretim programinda yer alan bilgi ve becerilerin, ögrencilere ögretilmesi için gerekli olan; malzemeler, atölye ve laboratuar donanimlari, el aletleri, cihazlar, makineler ve egitim setleri.
MESLEGIN GEREKTIRDIGI ÖZELLIKLER
Makine / tesviye / kalip ögretmeni olmak isteyenlerin;
- Üst düzeyde genel yetenege sahip,
- Fen bilimlerine karsi ilgili ve bu alanda basarili,
- El ve gözlerini esgüdümle kullanabilen,
- Düsüncelerini baskalarina açik bir biçimde aktarabilen,
- Iyi bir ögrenme ortami saglayabilen,
- Dikkatli, isine özen gösteren,
- Mesleginin sorunlari ile ilgilenen ve çözüm yollari bulmaya çalisan,
- Insanlarla iyi iletisim kurabilen; sevecen, hosgörülü, sabirli,
- Ögrencilerin duygu ve düsüncelerini anlayabilen,
- Kendini gelistirmeye istekli, coskulu, girisimci, yaratici kimseler olmalari gerekir.
ÇALISMA ORTAMI VE KOSULLARI
Makine / tesviye / kalip ögretmeni sinifta, atölyede ve isletmelerde görev yapar, görevini genellikle ayakta yürütür. Çalisma ortami gürültülü, yagli ve tozludur.
ÇALISMA ALANLARI VE IS BULMA OLANAKLARI
Teknik egitim fakültelerinin talasli üretim ögretmenligi ile kalipçilik ögretmenligi bölümlerini bitirenler, kamu ve özel kurum ve kuruluslarina bagli, mesleki ve teknik ortaögretim okullari ile çiraklik ve yaygin egitim kurumlarinin tesviye ve benzeri bölümlerinde, (Makine, Kalip, CNC Nümerik Kontrollü Makineler, Kontrol ve Enstrümantasyon, Hidrolik-Pnömatik Teknolojisi, Mikroteknik, Taki Tasarimi, Kuyumculuk vb.) çalisabilirler. Kendi islerini kurabilirler.

MESLEK EGITIMININ VERILDIGI YERLER
Meslegin egitimi; üniversitelerin “Talasli Üretim Ögretmenligi” ile “Kalipçilik Ögretmenligi” bölümlerinde verilmektedir.
Ayrica daha önceki yillarda Fakültelerin Tesviye (Talasli Üretim) Ögretmenligi bölümü mezunlari da Milli Egitim Bakanligi tarafindan bu alanda ögretmen olarak atanabilirler.
MESLEK EGITIMINE GIRIS KOSULLARI
Meslegin egitimine girebilmek için,
- Lise veya dengi okul mezunu olmak,
- Ögrenci Seçme Sinavi’nda (ÖSS) “Kalipçilik Ögretmenligi” veya “Talasli Üretim Ögretmenligi” lisans programi için yeterli “Sayisal (SAY)” puan almak,
- Ögrenci Seçme ve Yerlestirme (ÖSYM) Tercih Bildirim Formunda “Kalipçilik Ögretmenligi ” veya “Talasli Üretim Ögretmenligi” lisans programi ile ilgili en az bir yüksekögretim programini tercih etmek gerekmektedir.
EGITIMIN SÜRESI VE IÇERIGI
Meslegin egitim süresi 4 yildir. Egitim süresince, Üretim Teknolojisi, Tasari Geometri, Tornalama Teknigi, Frezeleme Teknigi, Taslama ve Alet Bileme Teknigi, Kalite Kontrol, Dinamik, Cisimlerin Dayanimi, Tesviye Kullanimi, CNC Tezgahlarda Üretim Teknigi, Kalip Tasarimi, Prototip Gelistirme, Elektrik-Elektronik Bilgisi, Zaman ve Hareket Etüdü, Hidrolik ve Pnömatik, Takim Tasarimi vb. dersler verilmektedir. Ögrenciler egitim sirasinda okullarda uygulama yapmaktadirlar.
BURS, ÜCRET VE KAZANÇ DURUMU
- Ögrenciler Yüksek Ögrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun imkanlarindan veya çesitli kuruluslarin burslarindan yararlanabilirler.
- Egitim sonrasinda, teknik ögretmen olarak 8. derecenin 1. kademesinden göreve baslarlar. Görev yaptiklari okul bünyesinde döner sermaye isletmesi bulundugu takdirde döner sermaye ücretinden belli oranda pay alirlar. Ayrica her yil tüm ögretmenlere ögretim yili basinda egitim ögretim tazminati adi altinda bir ödeme yapilmaktadir.
MESLEKTE ILERLEME
- Üniversitelerde lisans üstü egitimden sonra arastirma görevlisi, doçent ve profesör unvanini alabilirler.
- Çalistiklari okullarda idari görevlere yükselebilirler.
BENZER MESLEKLER: Makine Mühendisligi, Makine Resmi ve Konstrüksiyon Ogretmenligi, Kalip Ogretmenligi, CNC Numerik Kontrollu Makineler Ogretmenligi
https://egelim.yetkin-forum.com

1 sayfadaki 1 sayfası